TEKSAN markası olarak, 1955 yılından bu yana su sayacı sektöründe hizmet vermekteyiz. Sektöründe pek çok ilke imza atan kurumumuz aynı zamanda Türkiye'nin ilk yerli su sayacı üreticisidir. 60'lı yıllarda, su sayaçlarında yerli üretime geçerek milli sanayi ve ekonomiye destek veren, ayrıca yasal mevzuat ile de Türkiye'de ölçüm sistemlerinin bilimsel temeline katkıda bulunan TEKSAN, o günlerden bu güne kadar yine pek çok konuda yerli piyasayı ilklerle buluşturmuştur. Fabrikamızda TSE Belgeli, Avrupa Birliği teknik şartnamelerine uyumlu, ISO IEC 17025 Laboratuvar Akreditasyon Yeterliliği, ISO 4064, MID 2004/22EC direktifi, OIML R49 ve EN 14154 belgelerine sahip ve bu kalite standartlarına uyumlu mekanik ve ultrasonik ısı sayaçları üretimi ve kalibrasyon işlemleri yapmaktayız. Laboratuvarlarımız aynı zamanda, Isı Sayaçları Yönetmeliğine uygun Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servis niteliğindedir.

Özellikle ısı sayaçlarının adetlerinin yüksek olduğu projelerde, ısı sayaçlarının sökülmesi, muayenesinin yapılarak mühürlenmesi ve yerine montajının doğru kullanıcıya yapılması büyük önem arz etmektedir. Muayeneye tabi ısı sayaçları ile ilgili listeleme, keşif, sökme, muayene/damgalama, takma işleri şirketimiz tarafından titizlikle geliştirilmiş olan iş süreçleri ile yapılacaktır.

Ülkemizde ölçüm yapan tüm Su, Elektrik, Doğalgaz, Taksimetre, Terazi vb. sayaçlar gibi Isı Sayaçları da 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu uyarınca satılabilmekte ve kullanılabilmektedir. Piyasada satılan tüm sayaçlar yine kanun kapsamında mühürleme, muayene ve kalibrasyona tabi ölçüm cihazlarıdır. Bu nedenle muayene ve kalibrasyonu yapılarak Damga Mühürü tatbik edilmiş olarak piyasaya sürülmüş olan tüm ölçüm cihazları ancak Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servisler tarafından açılabilir ve tamir edilebilir. Bu nedenle sayaç kullanıcıları, yetkilendirilmiş ölçüm şirketleri, site yönetimleri veya site yönetimi yapan şirketler ısı sayacı okumaları esnasında çalışmayan, ilerlemeyen, ekran görüntüsü olmayan Isı Sayaçlarını tespit ettiklerinde durumu bu konu ile görevli Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servislere bildirmek zorundadır.

Bu konu da sadece ilgili kanun ve yönetmelikler uyarınca, Bilim ve Teknoloji Bakanlığınca yetkilendirilmiş Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servisler, sayaç Damga Mühürünü bozarak sayacın tamir yoluna gidebilir ve tamir yapıldıktan sonra ilgili Kanun ve Yönetmelikler uyarınca sayacı tekrar muayene ve kalibrasyona tabi tutarak uygun şekilde mühürleyebilir. İlgili mevzuatlarda, açıkça yetkisi olmayan servisler ve kişilerce sayaç damga mühürünün bozularak sayacın açılmasını sayaca müdahale kabul etmekte olup kanun kapsamında suç teşkil etmekte ve sayaç sahibi kullanıcısı para ve adli cezalarla karşılaşabilmektedir.

Bilindiği gibi 6 Temmuz 2018 günü Resmi Gazete’de yayınlanmış olan ISI SAYAÇLARI MUAYENE YÖNETMELİĞİ, halihazırda kullanılmakta olan ısı sayaçlarının 5 yılda bir Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servisler tarafından muayeneye tabi tutularak yeniden Damga Mühürü tatbik edilmesini zorunlu kılmaktadır.

5 yıllık periyodik muayene süresi gelmiş veya herhangi bir arıza nedeniyle uygun koşullarda ölçüm yapmayan sayaç görüldüğünde bu durumun Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servislere bildirilmesi zorunludur. Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servisler bu konu ile ilgili tüm bu işlemleri yapmaya yetkisi bulunmaktadır. Bunun yanında sayacın üzerinde üretim yılı belirtilmekte olup, örneğin 2014 ve önceki yıllarda üretimi yapılmış ısı sayaçlarının 2020 yılında ya periyodik muayene yaptırması ya da sayaçların değiştirilmesi gerekecektir. Bu konu ile ilgili olarak kullanıcıların, site yönetimlerinin veya site yönetim şirketlerinin 1 Ocak ile 29 Şubat 2020 tarihleri arası kalibrasyon süresi gelmiş olan ısı sayaçlarını bir liste halinde Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servislere bildirme zorunluluğu vardır. Bu tarihlerden sonra yapılacak olan müracaatlar Yönetmelik gereği Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servisler tarafından kabul edilmeyecektir.

Site yönetimleri veya site yönetim şirketleri yukarıda belirtilen takvime göre ısı sayaçlarını Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servislere bildirmekle yükümlüdür.

Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servisleri, kendisine gönderilmiş olan ısı sayaçlarını muayeneye tabi tutar. Muayene işleminde yönetmelikçe belirlenmiş olan ölçüm hata payı limitleri içinde olan ısı sayaçları mühürlenir, ölçüm hata payı limitleri dışında kalan ısı sayaçları için “Muayene Uygunsuzluk Formu” düzenlenerek ayrılır. Bu sayaçlar kullanılamaz.

2020 yılında muayene edilecek olan ısı sayaçlarının muayene ve damgalama ücreti aşağıdaki gibidir

0 – 200 Sayaç arası 74,30 TL + KDV

201 – 500 Sayaç arası 59,44 TL + KDV

501 – 1000 Sayaç arası 44,58 TL + KDV

1001 Adetten fazla 29,72 TL + KDV

Tüm bu mevzuat doğrultusunda Servis Hizmetleri Yetki Belgesine sahip Yetkili Servis olarak sizleri bilgilendirir ve konunun önemini dikkatinize sunarız.

Yetki Belgesi
İlgili Mevzuat

Kurumsal

TEKSAN markası olarak, 1955 yılından bu yana su sayacı sektöründe hizmet vermekteyiz. Sektöründe pek çok ilke imza atan kurumumuz aynı zamanda Türkiye'nin ilk yerli su sayacı üreticisidir.

İletişim

Adres
Çatalmeşe Mahallesi Reşadiye Caddesi 185. Sokak No:6 34794
+90 0216 484 40 40
E-Mail
info@teksan.com.tr

Twitter

E-Bülten

Güncel haberlerimizi takip etmek için lütfen mail adresinizi yazınız.

Copyright 2014 TEKSAN - Teknolojik Ölçüm Sistemleri